Balıkesirspor Trabzonspor Maçının Özeti Golleri

Ana Sayfa » Sağlık » meme kanseri sonrası memenin alınması

meme kanseri sonrası memenin alınması

bezite sorunu yaşayan hastalarda ise karında ileri derecede yağ dokusu olduğundan, vücudun farklı bölgelerinden doku aktarımı yapılır.

 
 
meme kanseri sonrası memenin alınması

KANSER SONRASI MEME KAYBI ARTIK KADER DEĞİL

Dünyada her 8 kadından birinin tüm hayatını değiştiren önemli bir sağlık sorunu olan meme kanseri, artık günümüzde meme kaybı ile sonuçlanmıyor. Kanser nedeniyle cerrahi müdahale ile alınan meme dokusunun yerine silikon protezin yanı sıra; karın, sırt ve kalça bölgelerinden alınan doku parçalarıyla yeniden meme yapılabiliyor. Bu sayede kadınlar estetik ve psikolojik açından kendilerini yenileyebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Teoman Eskitaşçıoğlu, meme kanseri sonrası estetik uygulamalar hakkında bilgi verdi.

 

Operasyon için uygun zaman beklenmeli

Kanser nedeniyle memesi alınan hastalarda anında veya geç dönemde meme yapımı planlanabilir. Genellikle, hastalığın erken evrelerinde anında rekonstrüksiyon planlanır. Daha ileri düzey hastalarda ise, meme yapımı uygulanacak olan radyoterapi ya da kemoterapi gibi ek tedavilerin sonrasına bırakılması daha uygundur.  Yapılacak rekonstrüksiyonun zamanı ve hangi yöntemin kullanılacağı konusunda kararı, tedaviyi planlayan doktor ekibi ve hasta ortak karar vermelidir.

 

Hastanın fiziksel özellikleri göz önüne alınmalı

Memenin yeniden oluşturulması için hastanın yaşı ve kilo durumuna göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Genç yaşta ve ileride çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda, gebelik döneminde karın duvarının zayıflamaması için karından doku alınmaz. Bunun yerine sırt bölgesi tercih edilir. Obezite sorunu yaşayan hastalarda ise karında ileri derecede yağ dokusu olduğundan, vücudun farklı bölgelerinden doku aktarımı yapılır. Çünkü fazla yağ dokusu ameliyat sonrasında beslenme sorununa ve enfeksiyona yol açabilir. Bu tür işlemlerin, hastaların fiziksel özellikleri dikkate alınarak uygulanması büyük önem taşımaktadır.

 

Silikon ile birlikte vücudun kendi dokusu kullanılabiliyor

Meme kanserine bağlı olarak kaybedilen organın yerine yapılacak yeni meme konusunda, silikonun yanı sıra hastanın kendi dokusundan yararlanılmaktadır. En çok uygulanan yöntemlerden biri, karın bölgesindeki deri ve deri altı dokusunu kullanmaktadır. Karın bölgesinde yeterli deri ve deri altı dokusu bulunmayan veya daha önceki ameliyatlar nedeniyle karın bölgesi kullanılamayan kadınlarda ise,  kalçadan ya da sırttan alınan dokular sayesinde meme onarımı yapılmaktadır. Bazı hastalarda ise bu teknikler kombine olarak da kullanılmaktadır. Bu hastalar, ameliyattan 2-3 hafta sonra sağlığına kavuşmakta ve günlük yaşamlarına 4-6 hafta içinde eksiksiz olarak dönebilmektedir.

 

Radyoterapi sonrası estetik bir meme görünümüne sahip olmak mümkün

Meme kanserinde, kitle meme başına yakınsa meme başı çıkarılmaktadır. Bu bölgeye uzak kitlelerde ise meme başı korunabilmektedir. Bu durumda yeni meme yapımı işlemi çok daha kolay gerçekleşebilir. Ancak meme başını alınan hastalarda, radyoterapi ya da kemoterapi dönemleri bittikten sonra meme başını yeniden oluşturma aşamasına geçilebilir. Meme başı alınmışsa bile hastanın tedavisi tamamlandıktan sonra cerrahi müdahalelerle yeni bir meme başı yapılabilir. Daha sonra o bölge renklendirilerek iki meme başı tonu birbirine çok yakın olacak şekilde meme başı kompleksi oluşturulmaktadır. 

memenin alınması ameliyatı

gögüs kanseri ameliyat sonrası

memenin alınması video

kanserli memenin alınması

memede kitle ameliyatı sonrası

memenin alınması sonrası

gögüs kanserin öldürürmü

memesi alınan kadınların yorumları 
 
14 Ekim 2016 Cuma 23:46
Okunma: 974
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:05
  • Güneş05:47
  • Öğlen11:16
  • İkindi14:02
  • Akşam16:23
  • Yatsı17:53
 
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

sanalbasin.com üyesidir